Gerek yurt dışında gerekse de ülkemizde faks yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hatta öyle ki, bazı firmalar, belirli tür belgeler için yalnızca faksı kabul ediyorlar. Eğer siz de çok sayıda faks gönderiyorsanız, İnternet Faks servisi tam size göre. Neden mi? Cevabı aşağıda.Bilinmeyen Nesne

Faks Cihazları Nasıl Çalışır? Kullanımı neden zahmetlidir?

Bir faksın gidiş öyküsü aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Faks cihazları, bildiğimiz telefon hatlarına bağlıdır. Standart bir faks cihazı kullandığınızda cihaz, gönderilen numaraya bir arama başlatır. Alıcı konumundaki faks cihazı aramayı kabul eder ve dosya transferi telefon hattı üzerinden gerçekleşir. Yukarıda bahsettiğimiz süreç, internetten önce icat edilmiştir ve artık gülünç derecede eski kalmıştır. Bir faks gönderimi için önce belgenin hazırlanması gerekir, daha sonra bu belge basılır. Basılı haldeki belge, gönderen tarafın faks cihazında taranır. Daha sonra alıcı tarafın faks cihazında bu belge tekrar basılır. Eğer alıcı taraf, bu belgeyi dijital bir forma dönüştürmek isterse tekrar bir tarayıcıdan yararlanmak zorundadır. Sürekli taranan bir belgedeyse kalitenin düşmesi kaçınılmaz olur. İşin ideal olanı, faksı internet üzerinden gönderebilmektir. Birçok firma, standart faks cihazlarını güvenli bir gönderim yolu olarak kabul eder. Ancak, bu algı daima doğru değildir. Telefon hattına sızan biri kolaylıkla faks gönderimlerini ele geçirebilir

Dosyayı Tarayın Ve Direkt Olarak Faks Gönderin

Peki durum, İnternet Faks’ta nasıl işler? Süreç oldukça basittir. Önce dosyayı tararsınız veya direkt olarak bilgisayarınızda hazırlarsınız. Daha sonra sisteme aktararak (İletişim Makinesi’nde bu, tek bir tıklama ile yapılabiliyor) alıcınıza gönderirsiniz. İşte İnternet Faks servisi bu süreci kısa ve kullanıcı dostudur. Uzun süren belge hazırlama zahmetinden kurtulursunuz ve sürekli taranan belgelerdeki kalite kaybını kafanıza takmanıza gerek kalmaz. Ayrıca İnternet Faks, yapısı gereği “düşük maliyet, az zaman kaybı” prensibiyle çalışır. Bir faks gönderebilmek için bekleme süresi, kağıt masrafı, donanım ve yazılım gibi ekstra ücretlerden firmaları kurtarır. Eğer bir İnternet Faks servisi tavsiye etmemizi istiyorsanız, İnternet Faks’ın kullanışlılığının yanına kendi pratik arayüzünü de ekleyen İletişim Makinesi’ni sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederiz. Kaynak: Howtogeek

Faks, vazgeçilmez bir iletişim kanalı. Hemen hemen her kurum faks gönderimine ihtiyaç duyuyor. Çünkü faks, güvenli ve pratik bir servistir. Faksın teknolojiye ayak uydurmuş hali olan İnternet Faks ise çok daha farklı çözümler sunar. Bununla beraber İnternet Faks’ın maliyeti de standart çözümlere göre oldukça düşüktür.

Bildiğiniz gibi bir faks cihazıyla faks gönderebilmek için belli maliyetlere katlanmak zorunda kalırsınız. Bunların başında elbette ki donanım yatırımı gelir. Bir faks cihazı alırsınız. Ofisinizde bir yer açar ve bu cihazın kurulumunu sağlarsınız. Daha sonrasında toner ve kağıt masrafınız gelir. Altyapı, bakım, telefon hattı gibi masrafları da eklersek yukarıda saydığımız avantajların bir anda dezavantaja döndüğünü görürüz. Eskiyen faks cihazları yüzünden birçok kişide “faks artık kullanılmıyor“ algısı oluşmuş durumda. Bu, son derece yanlış bir düşünce. Faks halen yoğun bir şekilde kullanılıyor ve İnternet Faks’ın maliyeti düşürmesi sayesinde, gelecekte de yoğun bir şekilde düşürecek.

İnternet Faks’ta, geleneksel faks yöntemlerindeki maliyetler yoktur. Yalnızca gönderilen faks başına ücret ödenir. Yani İnternet Faks kullanan bir kişi yalnızca gönderdiği kadar öder. Donanım satın almaz, altyapı için ödeme yapmaz, sarf malzemeleri ile uğraşmaz. Peki İnternet Faks’ın maliyeti neden yalnızca gönderim sayısı kadardır? Geleneksel faks cihazları, mevcut telefon hattını kullanır. Bu yüzden ekstra bir telefon hattına ihtiyacınız olur. Faks verisinin, telefon hatları üzerinden taşınması maliyetlidir. Ama İnternet Faks servisinde verinin önemli bir kısmı internet üzerinden taşınır, verinin ulaştırma maliyeti düşürülür.

İnternet Faks’ın avantajı yalnızca maddi olarak ölçümlenemez. Bir faks cihazında, tek bir faksın gönderim süresi 3-5 dakika kadardır. Dikkat edin, yalnızca tek bir faks için harcanan süre oldukça fazla. İnternet Faks’ta böyle bir süre söz konusu olmadığı gibi 3-5 dakika içerisinde binlerce faks, İletişim Makinesi’nden çıkar ve alıcılara ulaşmış olur. Hem kurumunuzun değerli vakti korunur hem de çalışanınızın verimi düşmez.

Faks kullanmaya devam edeceğiz. Bu çok açık. Çünkü faksın alternatifini henüz icat etmediler. İnternet Faks sayesinde de buna gerek yok. İnternet Faks’ın maliyeti ve sunduğu birçok avantaj ile başka bir çözüm aramayacaksınız.

Kaynak: Myfax

Dünya Neden İnternet Faks’ı Tercih Ediyor?

Dünya üzerinde irili ufaklı firmalar artık donanıma bağlı servislerden uzaklaşıyor ve bulut bilişim teknolojisini nimetlerinden faydalanıyor. Hatta bu durum, donanımın yarattığı atıllık farkedildiği için iyice normal olarak karşılanmaya başladı. İnternet Faks servisi de dünya genelinde birçok kurumun tercih ettiği bir iletişim kanalı haline geldi.Bilinmeyen Nesne

İnternet Faks servisi, faks çözümlerinde hız, etkinlik ve düşük maliyet arayan kurumların imdadına yetişiyor. Bulut bilişim sayesinde cihazdan bağımsız olarak faks gönderebilen firmalar, faks gibi halen yoğun olarak tercih edilen bir iletişim kanalından çok daha efektif bir şekilde yararlanıyor. Geleneksel faks cihazlarından sonra İnternet Faks kullanmaya başlayan firmalar, farkı anında hissettiklerini söylüyor. Öyle ki, müşterileriyle olan iletişimin çok hızlandığını vurguluyor. Nasıl hızlanmasın ki? Düşünsenize, bir faks gönderimi için dakikalar harcıyorsunuz ve faks sizin için vazgeçilmez bir iletişim kanalı. Örneğin; sipariş detaylarını iletmeniz gereken onlarca müşteriniz var. Ve tüm müşterileriniz bu bilgileri faks yoluyla almak istiyor. Geleneksel bir cihaz kullandığınız takdirde müşterilerinize ulaşmak saatler alabilir hatta işiniz ertesi güne de sarkabilir. Bununla uğraşmaya ne gerek var? Tek yapmanız gereken, sipariş bilgilerini bilgisayara aktarmak veya zaten bilgisayar üzerindeyse direkt olarak İnternet Faks ile göndermek olmalıdır. Fakslar, aynı anda binlerce müşteriye ulaşır, iş akışınız hızlanır.

İnternet Faks’ı 3 adımda inceleyecek olursak:

  • Geleneksel faks cihazlarında telefon hattı kullanılır ve bakım zorunluluğu vardır. İnternet Faks’taysa bakım diye bir konuyu gündeminize almazsınız, güncellemeler tamamen servis sağlayıcı tarafından yapılır. Bulut tabanlı bir sistem olduğu için sisteme her giriş yaptığınızda daima en güncel halini kullanırsınız.
  • Çalışanlarınızın bilgisayar üzerinden faks gönderebilmelerini sağlar. Yani masalarından kalkıp, 3-4 dakika tek bir faks göndermek için değerli zamanlarını harcamazlar. Bunun yerine belgeyi bilgisayar üzerinden alıcılara gönderirler ve geri kalan işlerine devam ederler.
  • Toner atıkları ve harcanan kağıtlar doğaya zarar verir. İnternet Faks’taysa doğayı korursunuz.
  • Tüm faks gönderimleriniz bulut üzerinde arşivlenir. Yani binlerce belgeyi nereye sığdıracağım diye ofisinizde yer açmanıza gerek yok.
İnternet Faks kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor ve yaygınlaşmaya da devam edecek. Çünkü faks, vazgeçilmez bir iletişim kanalıdır. Faks, hem güvenli hem de kurumsal olarak kullanım alanı çok fazla olan bir servistir. Siz de tüm faks gönderimleriniz İletişim Makinesi İnternet Faks üzerinden yapın,  zamanın gerisinde kalmayın.

Bulut bilişim, firmaların elini çok güçlendirdi, IT yönetiminin kurum dışında yönetilmesini sağladı. Firmalar artık bir IT departmanına çok fazla yatırım yapmadan, bütün iletişim servislerini bulut üzerinden kullanabiliyorlar. İnternet Faks da bunlardan biri.Bilinmeyen Nesneİnternet Faks’ın, bulut bilişim sayesinde sunduğu pek çok avantaj vardır. Telefon hatlarına bağımlılık ortadan kalkar, bulut üzerinde gönderilen fakslar depolanabilir, faks cihazına ihtiyaç duymadan akıllı telefonla bile faks gönderilebilir. Ayrıca İnternet Faks, kurum içi yazılımlara entegre olarak da çalışabilir. Bütün bunların yanında faks ile ilgili olan maliyetleri (kağıt gibi) minimize eder. İnternet Faks ile faks için ayrılan sermaye daha verimli kullanılır. Faks için donanım satın alınmasına gerek kalmaz.

Faks’ın unutulup gittiğini, artık kullanılmadığını düşünen birçok insana rastlamak mümkün. Peki cidden öyleyse, neden her firmanın bir faks cihazı var? Eğer gönderdiğiniz faks sayısına ya da faks için harcadığınız paraya bakarsanız aslında hala çok yoğun bir şekilde kullandığınızı göreceksiniz. Zaten bunun farkına varan firmalar, hızlı bir şekilde bulut bilişim teknolojisiyle çalışan faks servislerine geçiş yapıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birçok kurum artık tüm iletişim çözümlerini buluta taşıyor, faksın da bu gelişimden nasibini almaması düşünülemez.

Biraz da İnternet Faks’ın çalışma mantığına değinelim. VoIP’i (Voice Over IP) biliyorsunuz, sesin tamamen telefon (analog) hatları üzerinden değil de bir bölümünün veya tamamının internet üzerinden taşındığı bir teknolojidir. Sesi tamamen telefon hatları üzerinden taşımak maliyetlidir. Bu yüzden VoIP teknolojisi ortaya çıkmıştır. VoIP ile veri taşımanın çok daha uzun olduğu internet kullanılır ve maliyetler düşürülür. İnternet Faks da benzer bir teknoloji olan FoIP (Fax Over IP) teknolojisini kullanır. Burada da faks gönderimi, telefon hattından değil de internet üzerinden taşınır, maliyetler düşürülür.

Faksın kullanım alanı aslında gayet geniş, faks ile ulaşılabilecek binlerce kurum ve kişi var.. Devlet kurumları, hava yolları, otobüs firmaları, oteller, perakendeciler, toptancılar, sanayi kuruluşları gibi aklınıza gelebilecek her türden kurumun faks servisine ihtiyacı var. İnternet Faks kullanarak bu ihtiyaç en etkin şekilde giderilebilir. İletişim Makinesi İnternet Faks servisi, faks konusunda çağı yakalamak isteyen her kuruma en iyi çözümü sunuyor.

Kaynak: Tmcnet

  “Faks artık öldü, faks kullanılmıyor” şeklinde düşünen kişilerle hiç karşılaştınız mı? Eminiz karşılaştınız. Peşinen söyleyelim, faks ölmedi ve yakın gelecekte de ölmeyecek. Faksın kullanım alanları halen çok fazla. İnternet Faks sayesinde de faks için parlak bir gelecek var.Bilinmeyen Nesne

1.Dünya genelinde kullanılır ve kabul görür

  Faks, uzun yıllardır kullanılan ve kullanım alanı geniş olan bir servis. Özellikle kurumsal yazışmalarda faksın önemi çok fazla. Kurumlar arası iletişimdeki bu etkin rol, faksın ömrünün uzun olacağını kanıtlar nitelikte. Faksın kullanım alanları da sektörel bazda düşünürsek çok fazla. Hemen hemen her sektör, faks gönderimine ihtiyaç duyuyor.

2. Basit kullanım

  Faks kullanmak, ister internet üzerinden olsun isterse de geleneksel bir faks cihazı üzerinden olsun son derece basittir. İnternet Faks ile kolay kullanım özelliği iyice pekişmiştir. Tek yapılması gereken, PC üzerinde hazırlanan belgenin tıpkı Email gibi karşı tarafa gönderilmesidir. Bu yüzden, hızlı akan iş hayatında faksa olan ihtiyaç fazladır.

3. Takip edilebilir

  Faksın alternatifi posta göndermektir. Gönderilen postanın ne kadar sürede alıcıya ulaşacağı problemini göz ardı edersek, bir de postanın ulaşıp ulaşmadığının kontrolünü yapmamız gerekir. Bunun yerine faks göndeririz, raporlardan ulaşıp ulaşmadığını gözlemleriz. Yani faksın kullanım alanları arasında posta gönderimlerinin yerine geçmeyi de rahatlıkla sayabiliriz.

4. Yasal kabul edilebilir

  Bazı faks gönderimleri, çeşitli işlemlerden geçtiği takdirde yasal kabul edilmektedir. Bu durum, faksın önemini bir kat daha arttırır. Eğer fakslar yasal kabul edilmeseydi, belgeleri alternatif olarak elden teslim edecektik ya da posta gönderecektik. Neyse ki faks var!!!!!!! Faksın kullanım alanları, yasal kabul edildiği için geniş sınırlara dayanıyor.

5. İletilme garantisi

  3. maddede bahsettiğimiz soruna geldik. Posta gönderimlerinin yerine faks kullandığınız takdirde, belgeyi eninde sonunda alıcıya ulaştırırsınız. Alıcının numarası meşgul çalıyor, faks gönderemiyor musunuz? O halde Email ya da telefon yoluyla iletişime geçip başka bir faks numarası talep edebilirsiniz. Posta gönderimlerinde ise böyle bir şansınız yok; o adres yanlışsa yanlıştır.

6. Kolay entegrasyon

  İletişim Makinesi, herhangi bir kurum içi yazılıma (CRM gibi) kolaylıkla entegre edilebilir. Yani kendi programınızın arayüzünden faks gönderebilirsiniz. Hatta İnternet Faks kullandığınız takdirde mevcut faks cihazınıza da ihtiyacınız kalmaz, donanımdan bağımsız olarak faks gönderebilirsiniz. Bu da tüm çalışanlarınızın masaları başından faks gönderebilmesine olanak sağlar.

7. Güvenlidir

  Faks gönderimleri, güvenli hatlar üzerinden gerçekleştirilir. Gönderimlerin ele geçirilmesi ya da kötü amaçlarla kullanılması mümkün değildir. İnternet Faks servisi de internet üzerinden çalışır ve 256-bit SSL şifreleme ile korunur.

8. FOIP ( Fax Over IP)

   FOIP, internet üzerinden faks gönderimi manasına gelir. İletişim Makinesi İnternet Faks servisi de aynı şekilde faks gönderimlerini internet üzerinden gerçekleştirir. Faks cihazlarının eskidiğini kabul ediyoruz, ancak İnternet Faks sayesinde bu alanda yepyeni bir dönem başladı. Standart bir faksın tüm özellikleri İnternet Faks’ta da mevcut. Yani kurumlar arası iletişim, bu servis sayesinde fakssız kalmayacak.    Halen yoğun bir şekilde faks gönderiyorsanız ya da faks gönderme ihtiyacınız varsa gelecekten korkmayın. İnternet Faks kullanmaya başlayın, iletişiminizi aksatmayın. Kaynak: Fenestrae