2017 yılında faks gönderen kaldı mı?

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, faks hala birçok şirketin önemli bir iletişim aracı. Azınlıkta da olsa, bazı şirketler hala geleneksel faks makinelerini kullanmaya devam ederken, birçok şirket faks makinelerinden kurtulup bulut tabanlı internet faks servislerini kullanıyor. Her şeyin dijitale taşındığı çağımızda, internet faks servisi, kurumların faks gönderme süreçlerini her zamankinden daha hızlı ve zahmetsiz hale getirdi. Her şey dijitale geçti ve faks göndermek ve almak her zamankinden daha kolay; ama email gibi daha basit bir iletişim aracının olduğu dünyada hala neden faks gönderiliyor merak ediyorsanız sizi yazının devamına alalım.

Faks göndermek artık çok kolay

Teknoloji, faks göndermeyi email göndermek kadar kolay hale getirdi. İnternet faks servisleri, faks sistemlerini tamamen internet ortamına taşıyor. Bu sayede bir donanıma ihtiyaç olmadan, kolay ve hızlı bir şekilde dosya transferi yapılabiliyor.

Ulaşabilirlik

İnternet faks, kolay olmasının yanında, her yerden erişilebilir oluşuyla da bir tercih sebebi. Sistemin bağlı olduğu tüm bilgisayarlar üzerinden döküman paylaşımı yapılabilmesi nedeniyle, özellikle birden fazla ofisi olan kurumlara büyük kolaylık sağlıyor.

Güvenilirdir

Kolaylık ve ulaşılabilirlik maddelerini okuyan kişi şu soruyu sorabilir: “Bunun email’den ne farkı var?” Ama güvenlik ve gizliliği önemseyen bir kurum, önemli doküman paylaşımlarını email aracılığıyla yapmayı pek tercih etmiyor. Sağlık, hukuk ve finans sektörü, dokümanlarını email ile paylaşmayı tercih etmez. Paylaşılan dokümanlar kişisel bilgiler içerdiği için, belgeleri olabilecek en güvenilir yolla paylaşmayı tercih ederler. Bu da fakstır.

Tüm dünyaya gönderilebilir

Uluslararası belge paylaşımı yapılırken, faks, güvenilirliği nedeniyle en çok kullanılan araç. İnternet faks sistemleri sayesinde, yurt dışına faks gönderim ücreti de büyük oranda düştü. Artık uluslararası çalışan tüm şirketler belge paylaşımında bu servisi kullanıyor.

Faks her zaman doğru kişiye ulaşır

İnternet faks, gönderilen kurumun yöneticisinin mail kutusuna dolaylı olarak düşer. Email’de olduğu gibi spam’e düşme ihtimali olmadığı için; faks, pazarlama alanında da oldukça etkili bir iletişim aracıdır.   Kaynak: İletişim Makinesi

Eski faks makinelerinin devri artık kapandı. Yeni dönemde faks ihtiyacını İnternet Faks karşılayacak. İnternet Faks’ın sağladığı en büyük fayda, hem bütçeden hem de zamandan tasarruf edilmesi. Yani İnternet Faks’ta “gizli” maliyetler yok.Bilinmeyen Nesne

Faks makineleri, eski bir teknoloji olmasından dolayı birçok sorun çıkarıyor. Bunların başında da eskiyen cihazların bakım zorunluluğu geliyor. Hatta bazı faks makineleri var ki yedek parçalarını bile bulmak mümkün olmuyor. Haliyle bu cihazlar için teknik servis ve müşteri hizmeti gibi konularda da destek alınamıyor. Bir faks cihazının sorunsuz çalıştığını varsaydığımızda da dertlerin bitmediğini görüyoruz. Bu sefer ortaya “maliyet” kavramı çıkıyor. Standart faks cihazıyla başarılı bir gönderim yapabilmek dakikalar alıyor. Eğer meşgul tonuyla karşılaşırsak bu süre daha da uzuyor. Maliyet konusunda bir de işin bütçe ayağı var ki birçok firma aslında faks için ne kadar para ödediğinin farkında değil. Evet bir bedel ödüyorlar ama altında nelerin yattığını bilmiyorlar. Şimdi buzdağının altıda yatan bu gizli maliyetleri rakamlarla inceleyelim.  

  Standart Faks Cihazlarında Maliyet                                           İnternet Faks Servisinde Maliyet

%9 Donanım                                                                               %10 Başlangıç Kurulumu

%16 Yazılım Lisansı                                                                   %65 Veri Trafiği Bedeli

%25 Özelleştirme

———————————————————————————————————————————

%20 Yazılım Bakımı

%25 Uygulama ve Özelleştirme

%11 Donanım Bakımı

%19 Güncelleme Maliyetleri

Yukarıda da görebileceğiniz gibi kırmızı çizginin, yani buzdağının altında kalan masraflar, standart faks cihazlarında çok fazladır. Peki İnternet Faks’ta neden hiç yok? Nedeni basit. İnternet Faks, tamamen bulut bilişim teknolojisi üzerinde kurulduğu için donanıma bağlı değildir. Dolayısıyla bu tarz masraflardan muaftır. Yazılım bakımı ise tamamen servis sağlayıcı tarafından gerçekleştirildiği için İnternet Faks kullanıcıları bu işe kafa yormazlar. Güncelleme maliyeti de buna bağlı olarak yine yoktur; kullanıcı, servisin daima en güncel haliyle karşılaşır. Peki İnternet Faks ile neler yapılabilir? Standart faks cihazıyla yaptığınız her tür gönderimi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Faturalar, kayıt bilgileri, sipariş dökümü, onay belgeleri gibi içeriklerin tümünü, İnternet Faks ile hızlı ve düşük maliyetli olarak gönderebilirsiniz. Bulut bilişimin gücünü arkasına alan İletişim Makinesi, faks çözümlerinizde Titanik gibi batmanızın önüne geçiyor. Siz de rotanızı İletişim Makinesi’ne kırın, limana güvenle varın. Kaynak: Slideshare

  “Faks artık öldü, faks kullanılmıyor” şeklinde düşünen kişilerle hiç karşılaştınız mı? Eminiz karşılaştınız. Peşinen söyleyelim, faks ölmedi ve yakın gelecekte de ölmeyecek. Faksın kullanım alanları halen çok fazla. İnternet Faks sayesinde de faks için parlak bir gelecek var.Bilinmeyen Nesne

1.Dünya genelinde kullanılır ve kabul görür

  Faks, uzun yıllardır kullanılan ve kullanım alanı geniş olan bir servis. Özellikle kurumsal yazışmalarda faksın önemi çok fazla. Kurumlar arası iletişimdeki bu etkin rol, faksın ömrünün uzun olacağını kanıtlar nitelikte. Faksın kullanım alanları da sektörel bazda düşünürsek çok fazla. Hemen hemen her sektör, faks gönderimine ihtiyaç duyuyor.

2. Basit kullanım

  Faks kullanmak, ister internet üzerinden olsun isterse de geleneksel bir faks cihazı üzerinden olsun son derece basittir. İnternet Faks ile kolay kullanım özelliği iyice pekişmiştir. Tek yapılması gereken, PC üzerinde hazırlanan belgenin tıpkı Email gibi karşı tarafa gönderilmesidir. Bu yüzden, hızlı akan iş hayatında faksa olan ihtiyaç fazladır.

3. Takip edilebilir

  Faksın alternatifi posta göndermektir. Gönderilen postanın ne kadar sürede alıcıya ulaşacağı problemini göz ardı edersek, bir de postanın ulaşıp ulaşmadığının kontrolünü yapmamız gerekir. Bunun yerine faks göndeririz, raporlardan ulaşıp ulaşmadığını gözlemleriz. Yani faksın kullanım alanları arasında posta gönderimlerinin yerine geçmeyi de rahatlıkla sayabiliriz.

4. Yasal kabul edilebilir

  Bazı faks gönderimleri, çeşitli işlemlerden geçtiği takdirde yasal kabul edilmektedir. Bu durum, faksın önemini bir kat daha arttırır. Eğer fakslar yasal kabul edilmeseydi, belgeleri alternatif olarak elden teslim edecektik ya da posta gönderecektik. Neyse ki faks var!!!!!!! Faksın kullanım alanları, yasal kabul edildiği için geniş sınırlara dayanıyor.

5. İletilme garantisi

  3. maddede bahsettiğimiz soruna geldik. Posta gönderimlerinin yerine faks kullandığınız takdirde, belgeyi eninde sonunda alıcıya ulaştırırsınız. Alıcının numarası meşgul çalıyor, faks gönderemiyor musunuz? O halde Email ya da telefon yoluyla iletişime geçip başka bir faks numarası talep edebilirsiniz. Posta gönderimlerinde ise böyle bir şansınız yok; o adres yanlışsa yanlıştır.

6. Kolay entegrasyon

  İletişim Makinesi, herhangi bir kurum içi yazılıma (CRM gibi) kolaylıkla entegre edilebilir. Yani kendi programınızın arayüzünden faks gönderebilirsiniz. Hatta İnternet Faks kullandığınız takdirde mevcut faks cihazınıza da ihtiyacınız kalmaz, donanımdan bağımsız olarak faks gönderebilirsiniz. Bu da tüm çalışanlarınızın masaları başından faks gönderebilmesine olanak sağlar.

7. Güvenlidir

  Faks gönderimleri, güvenli hatlar üzerinden gerçekleştirilir. Gönderimlerin ele geçirilmesi ya da kötü amaçlarla kullanılması mümkün değildir. İnternet Faks servisi de internet üzerinden çalışır ve 256-bit SSL şifreleme ile korunur.

8. FOIP ( Fax Over IP)

   FOIP, internet üzerinden faks gönderimi manasına gelir. İletişim Makinesi İnternet Faks servisi de aynı şekilde faks gönderimlerini internet üzerinden gerçekleştirir. Faks cihazlarının eskidiğini kabul ediyoruz, ancak İnternet Faks sayesinde bu alanda yepyeni bir dönem başladı. Standart bir faksın tüm özellikleri İnternet Faks’ta da mevcut. Yani kurumlar arası iletişim, bu servis sayesinde fakssız kalmayacak.    Halen yoğun bir şekilde faks gönderiyorsanız ya da faks gönderme ihtiyacınız varsa gelecekten korkmayın. İnternet Faks kullanmaya başlayın, iletişiminizi aksatmayın. Kaynak: Fenestrae
İletişim Makinesi İnternet Faks servisi, bulut bilişim teknolojisinin gücüne ve avantajlarına sahiptir. Peki bulut bilişim, bir faks servisi için neden bu kadar önemlidir?Bilinmeyen Nesne Geleneksel faks cihazının en büyük sorunu aslında esnek olmamasıdır. Düzeni bellidir, limitleri bellidir, yapabileceklerinin sınırı vardır. Ama biz, bu sorunlar yüzünden faks göndermekten vazgeçecek değiliz çünkü halen faksa ihtiyacımız var. Zaten dünya genelinde de faks gönderimleri halen yüksek sayılardadır. Bulut bilişim teknolojisi, faks servisinin modernize olmasını sağlar. Eğer hala faks cihazlarına bağlı kalsaydık, belki de faks kullanımında ciddi düşüşler yaşanacaktı. Ancak özellikle yurt dışında Cloud Fax uygulamalarında muazzam bir artış var. Bulut bilişim teknolojisinin getirdiği en önemli özelliklerden biri de verilerin bulut üzerinde saklanmasıdır. Bu sayede İletişim Makinesi’nde arşivlenen fakslara ve müşteri veri tabanına her cihazdan erişilebilir; hedef kitleye gönderim yapılabilir. Geleneksel faks cihazıyla bu imkansızdır. Faks sunucusu kurulsa bile, yedekleme ve dosya işlemleri için yine PC’ye olan bağımlılık devam etmektedir. Ek olarak, hem PC’nin hem de faks cihazının ofiste kapladığı alandan söz etmeye gerek bile yok. İletişim Makinesi, bulut bilişim teknolojisinden sonuna kadar yararlanıyor. Böylece faks gönderimleriniz için en modern ve en hızlı altyapıyı sizlere sunuyor.